BUZAĞI BÖLÜMÜ

0-3 AYLIK BUZAĞILARIN BESLENMESİ

Buzağıların beslenmesini 0-3 aylık ve 3-6 aylık olmak üzere 2 alt başlık altında inceleyeceğiz.

Yeni doğan buzağılara ilk 4 gün 3-5 lt arasında olmak üzere az ama sık sık ağız sütü (Kolostrum) verilmelidir. Ağız sütünün peşine günde 4-6 lt arasında ana sütü ile devam edilmelidir. 15. günden itibaren 0.5kg ile 1kg arasında Buzağı başlangıç yemi ve az miktarda mevsim uygunsa taze yeşil ot mesvim uygun değilse ince kuru ot verilmelidir. Ana sütü ilk 50 gün verilmeli 50. günden itibaren anasütü kesilmeli ve buzağı 90 günlük oluncaya kadar buzağı başlangıç yemi ve kuru ot ile devam edilmelidir.


BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİNİN FAYDALARI

Sindirilebilirliği yüksek, kaliteli ve lezzetli hammaddelerden üretilmiştir. İçinde buzağının ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineraller mevcut olup dışardan ilave edilmesine gerek yoktur. İşkembe gelişimini hızlandırarak yemden yararlanmayı artırır. Yüksek oranda canlı ağırlık artışı sağlar. Kazançlı ve ekonomik bir hayvancılığa katkı sağlar.


3-6 AYLIK BUZAĞILARIN BESLENMESİ

3.ayını dolduran buzağıların beslenmesinde 6.ay sonuna kadar günlük 2kg ile 4kg arasında buzağı büyütme yemi kullanılmalı ve kaliteli kuru ot ile rasyon desteklenmelidir. Saman mümkünse hiç kulanılmamalı yada çok az kullanılmalıdır. Buzağıların önünde istediği kadar içebileceği temiz su bulundurulmalıdır.


BUZAĞI BÜYÜTME YEMİNİN FAYDALARI

Unutulmamalıdır ki, besi ve süt hayvancılığında yüksek verim ve kazanç sağlanmasında buzağı son derece önemlidir. Beşlerin Yem bu düşünce ile siz değerli çiftçilerimize kaliteli buzağı yemleri üreterek hizmet vermektedir.

Buzağıların en hızlı büyüme zamanı olan bu dönemde, muhtevasındaki buzağının ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral ve diğer besin maddeleriyle hızlı ve sağlıklı büyüme sağlar. Canlı ağırlığı hızla artıracak şekilde formüle edilmiştir. Kaliteli ve sindirilebilirliği yüksek ham maddelerden üretilmiştir. İşkembe gelişimini hızlandırarark yemden yararlanmayı artırır. Kazançlı ve ekonomik hayvancılığın en önemli nusurlarındandır.


BUZAĞI YEMLERİ